OMNIJET TARİHÇE

OMNIJET, ismini VOR navigasyonundan esinlenerek almıştır. OMNI, Yunancada, “”tüm yönlerde”” demektir.

1963’te, Dünya’da iş jetlerinin (LearJet 23 ve 24) daha ilk kullanılmaya başlandığı tarihlerde OMNIJET AIRCRAFT SALES,  Washington DC’nin hemen dışında ilk ofisini açtı. OMNIJET o tarihten bugüne hep aynı disiplin, inanç ve kararlılıkla sektörde hizmet vermeye devam etmektedir. Bugüne kadar 2,500’ün üzerinde uçak satışı yapan OMNIJET, dünyada ikinci el jet satışını oluşturan temel yapı taşlarından birisi olmuş ve jet perakende endüstrisini OMNIJET markasıyla inşa etmiştir.

OMNIJET, 1968 yılında dünyadaki tüm özel jetlerin ve sahiplerinin ilk kapsamlı veri tabanını oluşturdu. OMNIJET, bugün hala uçak satış alanında kullanılan birçok teklif ve sözleşme protokolünü sektöre kazandıran ilk firma olmuştur. 1980’lerde dünyada ilk kez OMNIJET, yenilikçi bir perspektif ile ikinci el uçak reklam kampanyalarını hazırlamış ve bu konuda öncü bir isim olmuştur.

Baba Wayne Hilmer, 1961’de 20 yaşındayken, Maryland banliyölerinde Washington DC’nin hemen dışında kullanımda olan bir araba parkının sahibiydi. Havacılığa her zaman ilgi duyan Wayne Hilmer, daha pilot lisansını almadan önce ilk uçağını satın almıştı. Şirket Washington DC’nin güneyinde Hyde Field’da bulunuyordu. 1967’de OMNIJET, ofisini şehir merkezinde bulunan Watergate Office kompleksinin yanına taşıdı.

1980 yılında, o dönem Dünyada sahip olunan uçakların yaklaşık % 20’si OMNIJET ile listelenmiştir.

Uçak alım satımlarının bir nevi borsaya benzer şekilde yapıldığı o yıllarda sektörde meydana gelen büyüme nedeniyle “OMNIJET Uluslararası Jet Ticaret Zemini” kavramı havacılık literatüründe yerini aldı. 1979’da, OMNIJET, kapsamlı uçak veri tabanını IBM’in 400 ana bilgisayarına yerleştiren ilk kuruluş oldu. Yine aynı yıl, OMNIJET, Watergate bölgesinden Maryland’deki Bethesda’daki yeni genişletilmiş ofislerine taşındı. 1985 yılında, OMNIJET, Maryland’in doğu kıyısında, Easton Jet Service adında Maryland havalimanında bulunan 20.000 m2’lik bir hangar tesisini inşa etti.

 

OMNIJET JET INTERNATIONAL

1988’de Wayne J. Hilmer, OMNIJET’nin başkanlığına seçildi. Şirket bugün dünya’da 4 kıtada başarıyla temsil edilmektedir.